January 06, 2022 - BY Admin

VÜCUT AĞIRLI İLE EGZERSİZİN ÖNEMİ

Vücut Ağırlığı İle Egzersiz Yapmanın Önemi Nedir ?

 

Vücudumuzun belirli bir işleyişi ve yapısı vardır. Yaşamımızı sürdürürken aynı zamanda sahip olduğumuz fonksiyonları kaybetmememiz gerekir. Örneğin; düzgün oturabilmek, oturduğumuz yerden düzgün kalkabilmek, bir cismi itebilmek, bir cismi çekebilmek ve özgür hareket alanları oluşturabilmek yani yukarı, sağa, sola, ve çapraz yönlere zıplayabilmek. Tüm bunlar için kaslarımızın  güçlü ve eklemlerimizin sağlıklı olması gerekiyor.

 

Amacımız kas kütlemizi makul bir seviyede yani; sağlıklı bir şekilde yaşamamıza olanak sağlayacak kadar arttırmak ise; vücut ağırlığı egzersiz yapmak bizim için çok iyi bir seçenek olabilir. Yüksek şiddetli ağırlık çalışmalarında eklemlere çok fazla yük biner eklemlerimizi erken yaşta yıpratmış oluruz. Vücut ağırlığımızla yapacağımız egzersizlerde durum öyle değildir. Hatta birçok avantajı vardır. Şöyle sıralayacak olursak:

 

·         Vücut kendini taşıyabilecek seviye olursa örneğin; şınav çekmek, barfiks çekmek, tam çömelmek ve tam kalkmak gibi egzersizleri planlı ve programlı yaparsak, eklem sağlığımızı korumuş oluruz.

·         Vücut ağırlığı ile yapılan tüm egzersizler, vücudumuzu daha fonksiyonel kullanmamıza katkıda bulunmuş olur. Aynı zamanda bu foksiyonel hareketler (itme, çekme ve çömelme ) kas kütlemizi arttırmamıza da katkı sağlayacaktır.

·         İşleyen demir pas tutmaz misali ile hem vücut fonksiyonlarını koruyabileceğimiz hem kas kütlemizi koruyacağımız hem de eklemlere haddinden fazla yük bindirmeden yapacağımız bu antrenmanlar ile hedeflerimize ulaşmamız mümkün. Aynı zamanda en güvenli yani sakatlığın en az olduğu yöntemdir.

 

Toparlayacak olursak; kafamızı çok fazla karıştırmaya gerek yok, vücudumuzu geliştirebileceğimiz birçok yöntem vardır. Hangi yöntemi neden seçtiğimiz çok önemli bir detaydır. Eğer vücut ağırlığınızı kullanarak fiziksel kazanımlar elde etmek istiyorsanız bu iyi bir tercih olacaktır. Nereden ve nasıl başlamalıyım sorusunun cevabı SANALGYM’de saklı. Sizin seviyenize özel hazırlanmış eğitim programlarımızı denemenizi tavsiye ederiz. Eğitim programlarımız blog yazılarımızda belirtmiş olduğumuz tüm detaylar ve bilimsel yaklaşımlar ile hazırlanmıştır. Sizin için en iyisi en uygun şekilde sizlerle buluşturmak için çabalıyoruz.